Tvboxlar her geçen yıl popülerliğini artırarak satılmaya devam ediyor. Özellikle her sene Eylül ayı başında bu satışlar en yüksek rakamlara ulaşıyor. Hala satın alma konusunda kararsızsanız ve hangi model alacağınızı düşünüyorsanız bu yazı ve video tam sizlere rehberlik edecek nitelikte olacak.

2 tip Android tv box cihazı var. Birisi lisanslı cihazlar, diğeri lisanssız cihazlar. Peki ikisi arasında ne fark var derseniz. Lisanslı cihazlar ile yasal abonelik isteyen Netflix, Prime video, Disney plus gibi uygulamaları yüksek çözünürlüklü izleyebilirsiniz. Ayrıca stabil çalışır ve düzenli güncelleme alır. Lisanssız cihazlarda ise genelde güncelleme gelmez, yasal abonelik isteyen uygulamalar ya hiç çalışmaz ya  da düşük çözünürlükte çalışır.

Gelelim hangi cihazı tercih edeceğinize. Eğer Netflix, Prime video ve disney plus gibi uygulamaların üyeliğine sahipseniz ya da alacaksanız o zaman lisanslı cihaz tercih etmeniz gerekiyor.  Bunlarla işim çok olmaz diyorsanız lisanssız cihaz tercih edebilirsiniz.

Önerilerime gelelim;

Lisanslı Cihaz Tavsiyelerim

1-Nvidia Shield Serisi

Nvidia Shield cihazı bu işin nirvanası. Bu cihazı alırsanız uzun yıllar boyunca farklı cihaz aramazsınız. Tüm istediklerinizi bu cihazda rahatlıkla yapabilirsiniz. Türkiye’de fiyatı bir hayli yükseldi fakat Sahibinden gibi sitelerden ya da bizim satış grubumuzdan daha uygun fiyatlı bulabilirsiniz. Bu arada 2015, 2017, 2019 sürümleri mevcut. Bu seriden hangisini alırsanız alın sizi memnun edecektir. 2015 hala alınır mı diye soranlar oluyor. 2015’de, 2017’de, 2019’da hala ve sonra alınır. En ufak sorun olmaz.

2- Fire Cube

Amazon serisinin en iyi cihazı. Amlogic S922 işlemciden gücünü alıyor. Üzerindeki 6 ya da 8 mikrofon sayesinde sesli komutta oldukça iyi. Amazon serilerinin sıkıntısı dilinin ingilizce olması ve playstore olmaması. Apk olarak her uygulama yüklense de bazı kullanıcılar için apk yüklemek zor geliyor. İlla ki playstore istiyor. O kişiler ve ingilizceyle arası olmayanlar fire serisinden uzak durmalı.

3- Fire Stick 4k Max

Amazon serisinin son çıkan cihazı. Özellikle performansıyla diğer fire serilerine göre çok daha iyi. Cubedeki dezavantajlar stickler içinde geçerli.

4- KM2 Plus

En son çıkan s905x4’lü lisanslı cihaz. Mecool’un en iyi cihazı. Özellikle soğutma konusunda çok başarılı.

5- S905x3 Cihazlar

Homatics Box Q ya da Botech Wzone tercihi yapabilirsiniz. Şu an için x3’lü başka lisanslı cihaz tercih etmeyin.

Hem lisanslı hem lisanssız cihazlarda S905X3 ve S905W2 altındaki cihazları tercih etmeyin. Özellikle artık Mi Box S, Mi Stick gibi cihazları almayın. Eskidi artık bu cihazlar.

Lisanssız Cihaz Tavsiyelerim

1-Ugoos Serisi

Lisanssız cihaz istiyorsanız her zaman ilk tercih Ugoos markası olmalı. Hem kalite bakımından sizi üzmez, hem de işletim sistemi bakımından. Çok başarılı cihazlar üretir. İşlemci sırasına göre S922, S905X4, S905x3, S905W2 cihazlarını tercih edebilirsiniz.

2- Beelink Serisi

Ugoos’dan sonra gelen en iyi marka Beelink’tir. Aynı şekilde kalite ve işletim sistemi bakımından sizleri üzmez. İşlemci sırasına göre S922, S905X4, S905x3, S905W2 cihazlarını tercih edebilirsiniz.

3- Techstorm i96 Max

Hem S905x4 olsun hem de Türkiye garantili olsun derseniz tercih edebilirsiniz.

4- S905X4 Cihazlar

Daha önce tanıttığım Hk1 Rbox X4, X96 X4 gibi cihazları tercih edebilirsiniz.

5-S905W2 Cihazlar

Alpsmart, Dreamstar ya da Techstorm’un W2 ‘li tüm cihazlarını tercih edebilirsiniz. Fiyat performans cihazlarıdır.

 

Son olarak kesinlikle Allwinner ve Rockchip işlemcili cihazlar almamaya gayret edin. Ucuz diye alıyorsunuz biliyorum ama kısa süre içerisinde sorun yaşamaya başlarsınız.

Şimdi sizleri video ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler

 

https://youtu.be/CokyOsoMbxI