Amlogic cihazların yedeğini almak da Rockchip cihazlar ile aynı şekilde yapılıyor. Bunun için öncelikle yapmanız gereken cihazınız için uygun olan TWRP uygulamasını bulmak. TWRP olmadan yedek alamazsınız. Yedek almadan rom yükleme işlemi yapmaya çalışır ve herhangi bir terslikle karşılaşırsanız geri dönemezsiniz. Bu yüzden öncelikle mutlaka yedeğinizi alın.

TWRP’yi buldunuz fakat bunu nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsunuz. TWRP’yi yüklemenin 2 yolu var. Hangisiyle TWRP arayüzüne ulaşırsanız sizin için doğru olan yol odur. Şimdi bu yollardan bahsedeyim. İlk yol TWRP dosyasını indiriyorsunuz. Adını recovery.img yapıp bir flaş diske veya micro sd karta atıyorsunuz. Cihazınıza bu flaşı veya kartı takıp, cihazda recovery tuşunuza basılı tutarak cihaza gücü veriyorsunuz. Cihazınız böylelikle TWRP ile açılıyor. Eğer açılmıyorsa flaş veya micro sd karttan birini kullandıysanız, mesela sd kart ise flaş deneyin, flaş ise sd kart deneyin.

Eğer bu yol işinize yaramadı ise recovery.img dosyası belleğinizdeyken cihazı açın ve menüden update/backup uygulamasını açıp, update kısmından recovery.img dosyasını gösterip update işlemini gerçekleştiriyoruz. O sırada cihaz yeniden başlıyor ve TWRP ile açılıyor.

TWRP ile açıldıktan sonra Backup seçeneğine tıkladıktan sonra sol tarafta açılan tüm kutucukları işaretleyip backup işlemini başlatıyoruz. Daha sonra cihazı açıp dosya yöneticisinden ana dizindeki twrp klasörünün içine bakıyoruz. Eğer içinde backup klasörü varsa ve bu klasör boş değilse yedekleme tamamdır. TWRP klasörünün bir kopyasını flaş bellek ya da micro sd karta alarak işlemi tamamlıyoruz.

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra rom yükleme işlemine geçebiliriz. Ama yedekleme yapamadıysanız rom yükleme işlemine geçmeyin.

Rom yüklemek için gerekli programları buradan indirebilirsiniz. Usb Burning Tool programını kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra cihazın recovery butonuna basılı tutarak cihazı bilgisayara bağlıyoruz. Bilgisayar yeni bir aygıt buluyor ve sürücü yüklemesini yapıyor. Connection Success yazını gördüğünüz zaman cihazınız rom yüklemeye hazır demektir. Rom dosyasını usb burning toola gösteriyoruz ve start tuşuna basarak işlemi başlatıyoruz.