Amlogic Cihazların Yedeğini Alma – Rom Yükleme Rehberi

Amlogic cihazların yedeğini almak da Rockchip cihazlar ile aynı şekilde yapılıyor. Bunun için öncelikle yapmanız gereken cihazınız için uygun olan TWRP uygulamasını bulmak. TWRP olmadan yedek alamazsınız. Yedek almadan rom yükleme işlemi yapmaya çalışır ve herhangi bir terslikle karşılaşırsanız geri dönemezsiniz. Bu yüzden öncelikle mutlaka yedeğinizi alın.

TWRP’yi buldunuz fakat bunu nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsunuz. TWRP’yi yüklemenin 2 yolu var. Hangisiyle TWRP arayüzüne ulaşırsanız sizin için doğru olan yol odur. Şimdi bu yollardan bahsedeyim. İlk yol TWRP dosyasını indiriyorsunuz. Adını recovery.img yapıp bir flaş diske veya micro sd karta atıyorsunuz. Cihazınıza bu flaşı veya kartı takıp, cihazda recovery tuşunuza basılı tutarak cihaza gücü veriyorsunuz. Cihazınız böylelikle TWRP ile açılıyor. Eğer açılmıyorsa flaş veya micro sd karttan birini kullandıysanız, mesela sd kart ise flaş deneyin, flaş ise sd kart deneyin.

Eğer bu yol işinize yaramadı ise recovery.img dosyası belleğinizdeyken cihazı açın ve menüden update/backup uygulamasını açıp, update kısmından recovery.img dosyasını gösterip update işlemini gerçekleştiriyoruz. O sırada cihaz yeniden başlıyor ve TWRP ile açılıyor.

TWRP ile açıldıktan sonra Backup seçeneğine tıkladıktan sonra sol tarafta açılan tüm kutucukları işaretleyip backup işlemini başlatıyoruz. Daha sonra cihazı açıp dosya yöneticisinden ana dizindeki twrp klasörünün içine bakıyoruz. Eğer içinde backup klasörü varsa ve bu klasör boş değilse yedekleme tamamdır. TWRP klasörünün bir kopyasını flaş bellek ya da micro sd karta alarak işlemi tamamlıyoruz.

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra rom yükleme işlemine geçebiliriz. Ama yedekleme yapamadıysanız rom yükleme işlemine geçmeyin.

Rom yüklemek için gerekli programları buradan indirebilirsiniz. Usb Burning Tool programını kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra cihazın recovery butonuna basılı tutarak cihazı bilgisayara bağlıyoruz. Bilgisayar yeni bir aygıt buluyor ve sürücü yüklemesini yapıyor. Connection Success yazını gördüğünüz zaman cihazınız rom yüklemeye hazır demektir. Rom dosyasını usb burning toola gösteriyoruz ve start tuşuna basarak işlemi başlatıyoruz.

 

Mert Temizer

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Amlogic Cihazların Yedeğini Alma – Rom Yükleme Rehberi” için 22 yorum

 • Mart 7, 2019 tarihinde, saat 9:53 pm
  Permalink

  Selam wishbox için twrp var mı?

  Yanıtla
   • Mart 10, 2019 tarihinde, saat 7:20 pm
    Permalink

    Twrp ile yedeğini aldım. içindeki dvb yazılımını alıp s812 işlemcili başka bir tv box ın romuna entegre etsek?

    Yanıtla
   • Mart 15, 2019 tarihinde, saat 11:36 am
    Permalink

    1- Bir cihaza Rom yüklemenin sağlayacağı somut fayda ve avantajlar nelerdir?
    2- Yeni alınan ve düzgün çalışan bir cihaza Rom yüklemek gereklimıdır?
    3- Benimki rockchip cihaz ama işlemcisi Amlogic değil, rk kodlu bir islemciye sahip (Dört çekirdek rk3328 islemcili h96 max+). Yani Amlogic işlemcili h96 pro Plus cihaz değil. Yazdığın çözüm ve rom yükleme bilgileri benim cihaz içinde geçerlimi?

    Yanıtla
    • Mart 15, 2019 tarihinde, saat 12:02 pm
     Permalink

     1- Roma göre değişir. Genelde daha akıcı oluyor.
     2- kesinlikle gerekli değil. Risktir.
     3- rockchip de farklı programlar kullanılıyor ama temel olarak aynı işlemler.

     Yanıtla
 • Mart 15, 2019 tarihinde, saat 6:50 pm
  Permalink

  Merhaba, ben cihazın usb çıkışını iki tarafı kablo ile bilgisayarın usbsine takıyorum. Ama programda hiçbir şekilde algılanmıyor. Ne yapabilirim?

  Yanıtla
 • Mart 18, 2019 tarihinde, saat 7:53 pm
  Permalink

  Merhaba, bir sorum olacaktı. Cihazım devamlı çöküyor. Yeni formatlıyorum mesela ertesi gün açmak istediğimde android logosunda takılı kalıyor. Mecburen tekrar formatlamak zorunda kalıyorum veya fişini çıkarıp takıyorum şansım varsa açılıyor. İlk aldığımda böyle değildi. Kodi bile kurmuyorum ne olsa çökecek diye. Bin tane ayarla uğraşmadan günü kurtarmaya çalışıyorum. Sanırım ömrünü tamamladı artık. Formatlamak, rom değiştirmek hiçbirşey sökmüyor. Sizin de fikrinizi almak isterim. Sanırım sorun donanımsal. Yapacak birşey olur mu?

  Yanıtla
  • Mart 19, 2019 tarihinde, saat 3:38 pm
   Permalink

   Hafıza bölümüyle ilgili problem olabilir hocam. Siz cihaz bakın. Amazon fire stick veya mi box.

   Yanıtla
   • Mart 21, 2019 tarihinde, saat 4:09 pm
    Permalink

    Xiaomi Mi Box S 4K önerirmisiniz ? 8GB rom düşük değil mi? en azından 16 GB olsaydı

    Yanıtla
     • Haziran 22, 2019 tarihinde, saat 10:49 am
      Permalink

      Selam bende a95x plus var cipseti s905y2 fişe taktığımda ekrana görüntü gelmiyor ama TV den hdmı alanında adı yazıyor ışıklarıda yanıyor sırasıyla fişe takıldığında önce kırmızı sonra mavi pcden USB burning tools cihazı bi türlü görmüyor recovertuşunada basarak yapıyorum yine aynı pc Windows 10

     • Haziran 29, 2019 tarihinde, saat 12:20 pm
      Permalink

      Cihaz brick olmuş. Cihazın içini açıp short pin yerlerini bulmanız lazım.

 • Nisan 13, 2019 tarihinde, saat 7:13 pm
  Permalink

  Merhaba amlogic s905w ve rk3229 işlemcilerinden hangisini önerirsiniz

  Yanıtla
 • Haziran 30, 2019 tarihinde, saat 11:18 pm
  Permalink

  hocam a95x plusun short pinlerini bulamadım acaba hangisi olabilir bi kaç tane denedim ama sonuç alamadım işlemcisi s905y2

  Yanıtla
   • Temmuz 6, 2019 tarihinde, saat 1:07 am
    Permalink

    Sorun kablodandı galiba değiştirdim USB burning tools görüyor hatta yazılımında attım ama TV’ye görüntü gelmiyor hatta hdmı da adıda yazmıyor artık a95x plus s905y2

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.