Yerli firmalar birer birer L1 lisanslı cihazlar çıkarmaya başladılar. Bu gerçekten bizler için güzel gelişme. Bir de dolar kuru ve vergiler az olsa uygun fiyata kaliteli cihazlar alabileceğiz. Hiremco Nitro serisinden sonra Hiremco X serisiyle karşımıza çıkıyor. X serisinin en büyük ayırt edici özellikleri L1 sertifikası ve Android 10 tv işletim sistemi.

X2 x4 x6 hepsinde aynı işlemci ve ekran yongası bulunurken, cihazları birbirinden ayıran özellikler depolama ve ramleri. X2 16, x4 32, x6 64 gb depolamaya sahip. Cihazda Android Tv versiyonu var. Yani kısaca mi box gibi bir yapıya sahip. Fakat Android tv arayüzü kullanılmamış. Hiremco kendi arayüzünü entegre etmiş ve gayet başarılı olmuş.

Cihaz tam bir multimedya cihazı olmuş. Cihazda Allwinner H616 işlemcisi kullanılmış. Daha önce bu işlemciyi kullanan cihazlar bana çok ağır gelmişti fakat güzel modifiye ile mükemmel bir performansa kavuşmuş. S905x3 ile arasındaki farkı soranlar çok oluyor. S905x3 1.9 ghz hız ile çalışırken H616 1.5 ghz hız ile çalışıyor. Yani arada öyle dağlar gibi bir fark yok. Özellikle Android tv işletim sistemi ile h616 çok güzel bir ikili olmuşlar.

Cihaz bein connect, Amazon Prime, netflix gibi medya uygulamaları yüklü olarak geliyor ama cihazı aldığınız tarih bu yazıdan ileri bir tarihe kullanmadan önce mutlaka uygulamaları güncelleyin. Cihazda tüm medya uygulamaları yüksek çözünürlük ile çalışıyor. Netflix de buna dahil. L1 lisansı olduğu için Netflix 1080p ile çok stabil bir biçimde çalışıyor.

Oyun performansı konusunda da yeterli. Tüm cihazlar gibi basit oyunları rahatlıkla çalıştırıyor. IPTV uygulaması olarak yine Hiremco nun kendine ait olan uygulamasına yer verilmiş.

Cihazın 2 kötü yanı var. Birincisi usb 3.0 olmaması ikinci ise kızılötesi kumandaya sahip olması. Bu cihazı alıyorsanız mutlaka bir air mouse almanızı tavsiye ederim. X6 modelinde hediye olarak veriliyor ama x4 ve x2 modellerini alacaksanız air kumanda da mutlaka alın.

Cihazı aşağıdaki linklerden satın alabilirsiniz. Havale ile daha uygun fiyata geliyor.

Satın al

Şimdi sizleri inceleme videosuyla baş başa bırakıyorum. Hepinize iyi seyirler dilerim.

https://youtu.be/fOg8C1hr-Z4