Yıllardır yerli firmaların lisanslı cihaz çıkarmasını bekliyorum. İlk Hiremco Turbo 4k Linux cihazı Netflix yüksek kalite olarak geldi. Ama Android olmadığı için uygulama yüklenmiyor olmasından dolayı uzak duruyordu çoğu kişi. Dreamstar A5 ile yerli sermaye cihazlarda bir ilki yaptı ve L1 lisansını aldı. Böylelikle cihazda 1080p Netflix izlenmesini sağladı.

Cihazda S905x3 işlemcisine 2 gb ram ve 16 gb depolama eşlik ediyor. Ayrıca hybrid bir cihaz olduğu için uyduya da yer verilmiş. Yani tam olarak hepsi bir arada bir cihaz olmuş. Cihazda hem uydu, hem netflix yüksek kalite hem de Android yer alıyor. Lisans olmasına rağmen cihazda Android tv işletim sistemi yerine mobil portlu işletim sistemi kullanılmış. Muhtemelen uydu olduğu için böyle olmuştur diye düşünüyorum ama çoğu kişinin istediği buydu aslında. Hem lisanslı olsun hem apk kısıtlaması olmasın. Arayıp da bulamadıkları ortaya çıkmış oldu.

Cihazın genel anlamda performansı gayet iyi. Isınma problemi tuner olmasına rağmen yok. Uydu tarafı güzel bir şekilde hazırlanmış. Kanal listesi İnternet üzerinden güncelleniyor. Tkgs yok. Ccam var. Modül girişi yok. Kanal geçişleri gayet hızlı. Cihaz ile birlikte 2 yıl ücretsiz ulusal kanallar da hediye ediliyor.

Cihazda multimedya konusunda işlemcisinden dolayı en ufak sorun yaşamazsınız. Tüm multimedya uygulamaları rahatlıkla çalışır. Wifi hem 2.4 ghz hem de 5 ghz var. Eski serilerde olmayan 5 ghz bu yeni cihaza eklenmiş. Wifi performansı da gayet yeterli. Bein connect, tv+, Vodafone tv, blu tv gibi uygulamalar rahatlıkla çalışıyor.

Son sözlerime gelecek olursak;

Yerli sermaye bir lisanslı cihaz gerçekten gerekliydi. İlk adım geldi artık lisanslı cihazlar fazlalaşır diye düşünüyorum. Cihaz şu anlamda eksiği olmayan bir cihaz olmuş diyebilirim. Gerçek anlamda çok beğendim. Fiyatıyla ilgili tam olarak bilgim yok. Hybrid olduğu için biraz pahalı olabilir. Tek eksisi bu olabilir diye düşünüyorum. Şimdi sizleri inceleme videosuyla baş başa bırakıyorum.

https://youtu.be/TIj3u33qB0s