Tvboxın ne olduğunu hala bilmeyen veya tvbox ile yeni tanışan arkadaşlar var. Öncelikle tvbox nedir kısa ve öz olarak açıklayayım. Tvbox, monitörünüzü ve / veya akılsız televizyonunuzu akıllı yapan alettir. İçerisinde Android işletim sistemi yer alır. Bu sayede Play Store üzerinden istediğiniz uygulamayı ve oyunu indirip kullanabilirsiniz. Netflix üyeliğiniz ile dizilerinizi, YouTube uygulamasıyla beni veya Barış Özcan’ı izleyebilirsiniz. 😊

Tvbox almaya karar verenlerin en çok yaptığı hata bir dükkana girip orda önerilen cihazı almak oluyor. Şimdi siz bir satıcı olsanız bir müşteri gelse ve bilgisi olmadığı bir ürün konusunda sizden tavsiye istese siz en çok kar ettiğiniz modeli mi verirsiniz yoksa fiyat performansı en iyi olan fakat karı diğerine göre az olan modeli mi? Tabi ki ticaret yapıyorsanız kar oranınıza bakarsınız. Bu yüzden bilmeden cihaz alanlar genelde kötü cihazlarla bu işe başlıyor.

Bu yazım ve videom sizlere rehber niteliğinde olacaktır diye ümit ediyorum. Tvbox almaya karar verdikten sonra ilk öncelik vermeniz gereken konu Netflix. Netflix kullanacaksanız çeşit çok değil.

Netflix HD/4K uyumlu cihazlar

 • Nvidia shield pro 2019
 • Nvidia shield silindir 2019
 • Nvidia shield 2017
 • Mi Box s
 • Amazon fire tv stick hd, 4k, cubd

Eğer Netflix önemli değil diyorsanız herhangi bir cihazı alabilirsiniz ama burada da dikkat etmeniz gereken öncelikler mevcut. İlk bakmanız gereken yer işlemci.

Tvboxlarda Tegra, Amlogic, Rockchip, Allwinner ve Hisilicon işlemciler kullanılıyor. Tegra sadece Nvidia modellerinde kullanılırken diğerleri türlü türlü markalarda kullanılıyor. İşlemci seçimi yaparken Rockchip 3399 hariç rockchip modelleri tercih etmeyin. Çabuk bozulur, performans ile canınızı sıkar. İlk ve tek tercihiniz Amlogic olmalıdır. Amlogic in de performansa göre sıralamasını yaparsak;

 • S922x
 • S912
 • S905x3
 • S905x2
 • S905x
 • S905w

Bu sıralamaya göre bir cihaz tercih edebilirsiniz. Bir de marka problemi var. Her markanın S905x3 cihazı var mesela. Ama hangisini tercih etmek konusunda kararsız kalırsanız. Tanix, Mecool, Beelink dışında bir model tercih etmemenizi tavsiye ederim.

Hiremco’yu neden önerdiğim çok soruluyor. Hiremco benim sponsorum ama hiçbir zaman kötü olan bir cihazına iyi demem. Neden tavsiye ediyorum? Öncelikle yerli sermaye olmasından dolayı. Diğer en büyük neden ise 2 yıl garantili olması. Çin’den cihaz almayın diye bas bas bağırıyorum ama yine de çok kişi bu hataya düşüyor. Çin cihazlarının ömürleri maalesef kısa oluyor. Tamir şansı da olmadığı için paranız çöpe gidiyor. 3 gün içinde bozulan cihazlar biliyorum. Bu yüzden dikkat edin. Paranızı çöpe atmayın.

Sizi videom ile baş başa bırakıyorum. Hala aklınızda bir soru kalırsa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/1TJ8PpRpCgk