Xiaomi, Huawei gibi telefonlarda Bootloader kilidi diye bir kilit söz konusu oluyor. Bu kilit açılmadığı zaman telefona rom, root gibi değişiklikler yapamıyorsunuz. Bunu açmak için de genelde firmalar tarafından 15 gün süre veriliyor. 15 gün sonunda telefonunuzun Bootloader kilidi açılıyor.

Xiaomi telefonlarda bu kilidi açtıktan sonra MiFLash ile rom flashlarken yanlışlıkla bootloader kilidini de kapatabiliyorsunuz. Bootloader kilidinin açıldığı hesabı da bilmiyorsanız telefon çöp oldu demektir. Kurtarmak için telefonun içini açıp test pointleri kullanarak rom atmaya çalışabilirsiniz fakat bu her zaman başarılı olmuyor. Ayrıca herkesin telefonun içini açma ve testpoint noktalarını bulma şansı da yok.

Aynı durum geçenlerde başıma geldi ve telefonum kitlendi. Yana döne çare ararken, en son telefonun içini açıp test point noktalarıyla bu işi çözmeye çalışacaktım. Fakat MiTool diye bir program çıkmış. Bunu deneyip ondan sonra zor kısma geçeyim dedim. Bu mucize program işi çözdü. Uygulamayı kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Uygulama çok basit. Öncelikle telefonunuzu fastboot moduna alıp bilgisayara bağlıyorsunuz. Daha sonra uygulamayı açıp işlemi başlatıyorsunuz. Eğer başarılı olmazsa yine programın kendi klasörü içerisinde FastFlash dosyası var. Bunu çalıştırın ve telefonu fastboot moduna alıp bilgisayara bağlayın. Bir süre bekledikten sonra karşınıza 4 seçenek çıkacak. Bunların sırası şöyle olmalı; China Stable, China Developer, Global Stable, Global Developer. Bu seçimi yaptıktan sonra işlemi başlatmak için telefonu recovery moda alıyorsunuz, ses açma tuşu ve power tuşlarına basılı tutarak. Bir süre sonra Mi Recovery açılacak oradan en alttaki seçeneği seçiyorsunuz ve uygun olan rom telefonunuza yükleniyor. Telefonunuz sorunsuz bir şekilde açılıyor.

Telefonunuz açıldıktan sonra bootlader kilidini açmak için kendi hesabınıza yetki vermeniz gerekiyor.

 

https://youtu.be/WgH0YDEyDUY