Herkes uygun fiyata iyi bir bilgisayar almak istiyor fakat kimse araştırma yapmıyor. Önüne gelen ilk bilgisayarı alıyor. Kimisi uygun fiyatlı olduğunu düşündüğü için alıyor, kimisi de resmen sadece almak için alıyor.

Öncelikle şu anda dolar kurunun yüksekliğinden dolayı sıfır bilgisayar almak pek akıl karı bir iş değil. Bilgisayar fiyatları inanılmaz yüksek.

Atom ve Celeron işlemcili bilgisayarları 700 ile 1400 lira arasında alabiliyorsunuz. Peki bu bilgisayarlar bu paraların karşılığını verir mi? Kesinlikle vermez. Bir gafletle aldınız, satayım bunu beğenmedim dediniz. Satacağınız maksimum fiyat 300-800 arası olur çünkü Celeron ve Atom işlemcili bilgisayar alınmaz. 300-500 arası ikinci ellerini bulurken sıfırına bu kadar para vermek mantıksız.

Gelelim i3-i5-i7 işlemcili bilgisayarlara. i3 bilgisayarlar 1400-1900 lira, i5 bilgisayarlar 1900-3000 lira, i7 bilgisayarlar 2000-6000 lira arasında satılıyor. İkinci el piyasasına baktığınızda neredeyse yarı yarıya fiyat farkının olduğunu göreceksiniz.

Bilgisayar almadan önce ihtiyacınızın tam olarak ne olduğunu belirleyin. Mesela oyun mu oynacaksınız, sadece internette mi gezeceksiniz, yoksa sadece office programları mı kullanacaksınız? Bunu net bir şekilde belirledikten sonra bilgisayarlara bakmaya başlamalısınız. Eğer oyun ve yüksek grafik isteyen programlar kullanacaksanız mutlaka harici ekran kartı olan bir bilgisayar almanız gerekiyor. Ayrıca işlemcinin de iyi olması lazım, en az i5. Sadece internette gezinecekseniz, işlemciye filan bakmadan en uygun fiyatlı bilgisayarı alabilirsiniz.

En iyisi olsun, ama ucuz da olsun diyorsanız. Letgo, sahibinden, gittigidiyor gibi ikinci el bilgisayarların satıldığı yerlere bakacaksınız ve beğendiğiniz bir bilgisayarı uygun fiyatla alacaksınız. İkinci el olarak da her bilgisayar alınmaz tabi ki. İnce eleyip sık dokumanız gerekiyor. Öncelikle şunlara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Fiş, fatura var mı?
  • Garantisi devam ediyor mu?
  • Tamir görmüş mü?
  • Yıpranma var mı?
  • Batarya performansı nasıl?
  • Bilgisayarın altındaki vidalarda herhangi bir açılma izi var mı?

Bunlarda sıkıntı yoksa geçelim ikinci aşamaya;

Bunlardan herhangi birinde sorun varsa, bilgisayar size masraf çıkaracak demektir. Bu yüzden çok dikkatli olmakta fayda var.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz.