Herkesin en çok sorduğu soru bu. Cihazımı nasıl kurtarırım? Mavi ışıkta kaldı, kırmızı ışıkta kaldı. Görüntü yok. Recovery menüsü gelmiyor.

Öncelikle cihazda donanımsal bir arıza yoksa bu anlattıklarımla cihazınızı kurtarabilir ya da farklı bir rom rahatlıkla yükleyebilirsiniz. İlk yapmanız gereken cihazınızın işlemcisini öğrenmek. Amlogic, Rockchip ya da Allwinner bunların hepsinin de rom atma uygulamaları farklı. Cihazın işlemcisini öğrenmek için cihazın arkasına bakın. Genelde orda yazar. Orda yazmıyorsa Google a bakın. Orda da bulamadıysanız cihazın içini açın. İşlemci açıktaysa ordan öğrenebilirsiniz. İşlemci açıkta değilse anakart üzerinden yazan numaraları Google ile arayarak bulabilirsiniz. İşlemciyi bulduk bu işlem tamam. Şimdi geçelim bilgisayar başına.

Bilgisayar başına geçtikten sonra işlemcinize uygun programları aşağıdaki linklerden indirin.

Amlogic

Buradan indirebilirsiniz.

Rockchip

Buradan indirebilirsiniz.

Allwinner

Buradan indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra kurun. Kurulum işlemi bittikten sonra uygulamayı açın. İmage ya da 3 nokta düğmelerinden indirdiğiniz rom dosyasını seçin. Rom dosyasını nasıl bulmanız gerektiğini videoda anlattım. Romu seçtikten sonra cihazınızı çift tarafı erkek usb kablo ile reset tuşuna basarak bilgisayara bağlayın. Herhangi bir sorun yoksa kurulumlarda program otomatik olarak cihazınızı görecek. Cihazı gördükten sonra işleme başlayabilirsiniz.

İşleme başladıktan sonra cihaz yükleme yaparken hata verirse ya seçtiğiniz rom hatalıdır ya da cihazınızda donanımsal bir arıza vardır. Bu yüzden cihazınıza uyumlu bir kaç adet rom indirirseniz sorun donanımsal mı rom kaynaklı mı daha rahat anlarsınız.

VİDEO 1

https://youtu.be/P6Gw1oKwCqY

VİDEO 2

https://youtu.be/eYyouY4P9Qk