Ucuz yollu, sadece video ve iptv izlemek için kullanacağınız bir cihaz arıyorsanız Z28 tam size göre bir cihaz. Oyun veya ekstra performans gerektiren uygulamaları bu cihazda kullanamazsınız. Cihazın RK3328 işlemcisi olduğu için yüksek performans beklemek anlamsız olur.

Cihazın işlemcisi S912 işlemcilere göre düşük bir performans sergiliyor. Buna göre de fiyatı var zaten. Aliexpress, Gearbest, Banggood gibi sitelerden 150-250 lira fiyat aralığında cihaza sahip olabilirsiniz. Türkiye’de ise 300-400 lira fiyat aralığında bulabilirsiniz.

Cihazın arayüzü oldukça kötü. Üst ve alt menü barları yok. Bundan dolayı kumanda olmadan bir uygulamayı arka plana atmak imkansız. Arka plana atsanız da geri açmak için tekrar uygulamayı açmanız gerekiyor. Çoklu görev penceresi mevcut değil. Cihaz için yayınlanmış bir kaç tane modifiye edilmiş rom var. Bunlardan SVC romu oldukça başarılı olmasına rağmen, Wifi sürücüsü doğru olmadığı için Wifi çalışmıyor. Eğer ethernet ile kullanırım derseniz o zaman Z28’in tadını çıkarabilirsiniz.

https://youtu.be/WajzUYkzqRQ

Uzun kullanım testinden bahsedecek olursak; eğer cihazı sadece video ve iptv için aldıysanız beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Oyun için aldıysanız sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Üst düzey cihazlarda meydana gelen ısınma ve kitlenme problemleri bu cihazda kesinlikle karşınıza çıkmıyor. Sade, ucuz, kullanışlı bir cihaz. Burada önemli olan cihazı ne amaçla satın aldığınız.

RK3328 işlemcili cihaz alırken modele bakmanıza çok fazla gerek yok. Hepsi de sadece video ve iptv amaçlı kullanılabilir.