Android Tv Box Mask Modu Nedir?

Android tvboxlarda mask modu hayat kurtarıcıdır. Peki bu mask modu nedir, ne işe yarar?

Mask modu cihazınızın bir nevi mühendis modudur. Örnekle açıklayacak olursak mesela rom atıyorsunuz ve o sırada cihaz kitleniyor. Rom yükleme yarıda kalıyor. Bu işlemden sonra tvboxınıza ne yaparsanız yapın açılmaz, bilgisayar da algılamaz. Cihazınızı tekrar aktif hale getirmeniz için rom yüklemeniz gerekir. Fakat bilgisayarda cihazı görmediği için sıkıntı büyüktür.

Cihazı, bilgisayarın görmesi için MASK MODUna almanız gerekir. Mask modu her cihaz için farklı şekillerde uygulanır. Her cihazın kendine özel bir yöntemi vardır. Fakat en çok uygulanan yöntem NAND çipinin 13-14 bacaklarını birbirine temas ettirmenizdir. NAND çipinin hangisi olduğunu anlamak için de cihazın içini açıp içindeki çiplerin üstündeki yazıları google a yazmanız gerekir. Bu işlemi çok sık yaptığınız zaman NAND çipin hangisi olduğunu bakarak da anlayabiliyorsunuz.

Cihazı mask moduna almadan kurtarma şansınız yok. Çünkü ne recovery menüye, ne de bilgisayar arayüzüne ulaşabilmeniz mümkün değil. Size bir kaç örnek mask modu fotoğrafları atayım. Biraz daha detay vermiş olayım.

Z28 MASK MODU

Z28’i Mask moduna almak için arkasındaki kırmızı ve yeşil noktayı birbirleriyle temas ettiriyorsunuz. Bende bu cihazdan var ve bir kere brick oldu. Bu yöntem ile kurtararak tekrar kullanılabilir hale getirdim.

Z69 MASK MODU

Z69 android tv boxı mask moduna almak için işaretli yerin ilk iki pinini birbiriyle temas ettirmeniz gerekiyor.

Cihazınız brick olduysa ve bu işlerden az biraz anlıyorsanız, mask moduna alarak cihazınızı kurtarabilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız. Hiç uğraşmayın. Çiplere vereceğiniz zarar geri dönülmez olabilir.

 

Mert Temizer

Genç yaşlarda bilgisayarla, teknolojiyle tanıştım. Sürekli kendime birşeyler katmak için çaba sarfettim. Teknoloji, kitap, dizi ve sinema delisi olarak bildiklerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya devam ediyorum.

Android Tv Box Mask Modu Nedir?” için 9 yorum

 • Eylül 13, 2018 tarihinde, saat 7:25 pm
  Permalink

  elinize sağlık Mert bey ama dediğiniz gibi fazla anlamayan arkadaşlar için sıkıntılı bir olay gibi en iyisi bir bilene danışmak 🙂

  Yanıtla
  • Eylül 14, 2018 tarihinde, saat 5:48 am
   Permalink

   Cihazı yakma ihtimali var. 😊😊 O yüzden dikkatli olmak lazım.

   Yanıtla
 • Ekim 15, 2018 tarihinde, saat 2:07 pm
  Permalink

  merhabalar mibox3 4k firmware yulerken hata vereiyor be recovery de takılı kaldı.bilgisayarı görmüyor.birkaç değişik firmware yüklemeye çalıştım olmadı img dosyalarını zaten görmüyor.mask modunu deneyimmi baska bir sey tavsiye edermisiniz .tesekkürler 4K_Mi_TV_Box_with_Quad-core_Cortex-A53_CPU

  Yanıtla
  • Ekim 18, 2018 tarihinde, saat 7:39 am
   Permalink

   Mi boxlarda mask modu var mı emin değilim hocam. Denemenizde fayda var. Başka yolu kalmamış zaten.

   Yanıtla
  • Eylül 15, 2019 tarihinde, saat 11:06 pm
   Permalink

   Selamlar bende v88 4k box var yazılım atarken brick oldu dediğininiz işlemi yapıp yazılım atmaya çalıştım. Cihaz yazılımları kabul etmiyor. tools programı cihazı görüyor ama birtürlü yazılım atamadım

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Z28 Stock Rom – Custom Rom – Ekstra Bilgiler | | Android TvBox Türkiye

 • Geri bildirim: Z28 Stock Rom – Custom Rom – Ekstra Bilgiler | | MERT TEMİZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.