Android tvboxlarda mask modu hayat kurtarıcıdır. Peki bu mask modu nedir, ne işe yarar?

Mask modu cihazınızın bir nevi mühendis modudur. Örnekle açıklayacak olursak mesela rom atıyorsunuz ve o sırada cihaz kitleniyor. Rom yükleme yarıda kalıyor. Bu işlemden sonra tvboxınıza ne yaparsanız yapın açılmaz, bilgisayar da algılamaz. Cihazınızı tekrar aktif hale getirmeniz için rom yüklemeniz gerekir. Fakat bilgisayarda cihazı görmediği için sıkıntı büyüktür.

Cihazı, bilgisayarın görmesi için MASK MODUna almanız gerekir. Mask modu her cihaz için farklı şekillerde uygulanır. Her cihazın kendine özel bir yöntemi vardır. Fakat en çok uygulanan yöntem NAND çipinin 13-14 bacaklarını birbirine temas ettirmenizdir. NAND çipinin hangisi olduğunu anlamak için de cihazın içini açıp içindeki çiplerin üstündeki yazıları google a yazmanız gerekir. Bu işlemi çok sık yaptığınız zaman NAND çipin hangisi olduğunu bakarak da anlayabiliyorsunuz.

Cihazı mask moduna almadan kurtarma şansınız yok. Çünkü ne recovery menüye, ne de bilgisayar arayüzüne ulaşabilmeniz mümkün değil. Size bir kaç örnek mask modu fotoğrafları atayım. Biraz daha detay vermiş olayım.

Z28 MASK MODU

Z28’i Mask moduna almak için arkasındaki kırmızı ve yeşil noktayı birbirleriyle temas ettiriyorsunuz. Bende bu cihazdan var ve bir kere brick oldu. Bu yöntem ile kurtararak tekrar kullanılabilir hale getirdim.

Z69 MASK MODU

Z69 android tv boxı mask moduna almak için işaretli yerin ilk iki pinini birbiriyle temas ettirmeniz gerekiyor.

Cihazınız brick olduysa ve bu işlerden az biraz anlıyorsanız, mask moduna alarak cihazınızı kurtarabilirsiniz. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız. Hiç uğraşmayın. Çiplere vereceğiniz zarar geri dönülmez olabilir.

 

https://youtu.be/oMsI0EhS0_w