Z28 Android Tv Box fiyatıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tam bir fiyat performans ürünü. Fakat şöyle bir problem var. Kendi stock romu gerçekten çok kötü. Ne status bar ne de menu bar var. Bundan dolayı kullanımı bir hayli etkiliyor.

Başka launcher yüklemeyi denesem de maalesef kabul etmiyor. Sürekli hata veriyor. Denemediğim launcher kalmadı. Bundan dolayı custom rom arayışına girdim ve internet üzerinde sadece 1 adet buldum. Bu da her z28 ile uyumlu değilmiş. Neden derseniz, z28’in 2 adet wifi modülü varmış. Bu romda wifi modülü birinde çalışıyor, diğerinde çalışmıyor. Ben de riski alıp yükledim. Maalesef benim z28’in wifi modülüne uyum sağlamadı. Wifi çalışmadı ama rom gerçekten mükemmeldi. Bir süre ethernet kullanarak internete bağlandım fakat z28’i kullandığım yere ethernet kablosu çekersem çok kötü bir görüntü olacağı için tekrar eski roma dönmek zorunda kaldım.

Yeni romun videosu

Android Tv Box’larda fiziksel tuş olmadığı için rom atmak, recovery moduna girmek, vs gibi durumlar biraz karışık. Ben size romun nasıl atıldığını kısaca anlatacağım ve video ile göstereceğim.

-Öncelikle şu programları indirmeniz gerekiyor.

– İndirdiğiniz programları yükledikten sonra Rockchip Batch Tool programını açıyorsunuz.

– Program Çince olarak açılıyor, ingilizce yapmak için en soldaki butona tıklayıp alttaki seçeneği seçiyorsunuz.

Burası çok önemli. Z28’i bilgisayara bağlamadan önce altındaki küçük delikte bir buton var, bu butona bir iğne yardımıyla basıyorsunuz ve aynı anda bilgisayara usb kablosunu takıyorsunuz. Bilgisayar hemen tanıyor.

– Daha sonra Rockchip Batch Tool programından rom dosyasını gösterip Restore butonuna basıyoruz ve beklemeye başlıyoruz.

– İşlemimiz bitti.

 

Daha önce incelediğimiz z28 tv box konusuna buradan ulaşabilirsiniz. Daha üst versiyon olan H96 Pro Plus incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.